Ensturmanlar

Capoeira Savas Sanatı müziğinde kullanılan Ensturmanlar ;

Berimbau: (Berimbau diye okunur) Capoeirada kullanılan en önemli müzik aletidir.Orjinal olarak Beriba isimli agacın dallarından yapılır . krom kaplı çelik tel ile gerilmiş yaya benzer bir vurmalı ensturmandır . Gunga , Medio ,Viola olmak üzere 3 cesittir.

Atabaque: (Atabaki şeklinde okunur. ) Capoeira Savaş Sanatının vazgecilmez bir Ensturmanıdır.Afrika kökenli, koni şeklinde bir davuldur.Orjinal Atabaque JACARANDA Ağacından üretilir.ve deri olarak genellikle inek derisi kullanılır.Başka ağactan üretilen Atabaque hiçbir sekilde orjinal sesi vermez.( Davul yerine Teneke Çalmak  gibidir. )

Pandeiro: Bildigimiz Tef tir . Berimbaunun Caldıgı Ritimlere göre degisik çalma sekilleri vardır.

Baqueta: (Bageta diye okunur)Türkçede Baget Çubuk anlamına gelir , Berimbauda Arame (Tel) ye vurmaya yarayan çubuk bagettir. Baquetanın orjinali Berimbau nun orjinali olan Biriba Ağacından yapılır . Baqueta nın orjinal olması çok önemlidir.Biriba ağacından yapılan Baqueta oldukça sert ve saglan bir yapıya sahiptir.vuruş yapıldıgında tele oldukça sert bir baskı yapar ve sesin daha gür çıkmasını saglar. Herhangi bir ağaç dalından yapılan Baqueta ,Berimbau orjınal olsa bile ORJINAL SESI VERMEZ. Berimbaudan orjınal bir ses almak istiyorsanız Baqueta nızda Orjinal Biribadan yapılmış olmalıdır…

Cabaça: (Kabasa diye okunur) Bu parça bildiğimiz kabağın kurutulup içinin oyulmasıyla yapılır. Arkasına açılan iki deliğe bağlanan bir iple berimbau’a eklenir.

Caxixi: (Kaşişi diye okunur) Caxixi sepet gibi örülen sonra içine koyulan tohum ,fasulye, boncuk gibi şeylerle sallanarak müziğe ses katan bir parçadır.

Dobrao: Bildigimiz Çakıl Taşıdır . Paraya benzer demirden yapılmıs olanlarıda vardır . berimbau da tele deydirerek nota vermeye yarar.

RecoReco: Bambu ya da Demirden yapılmış Afrika orijinli bir müzik aletidir. Bir çubuk vasıtasıyla vurularak ve sürtülerek çalınır. Capoeira Angola Müziklerinde önemli bir yeri vardır…

Verga: Berimbau’nun “gövde” kısmıdır. Beriba isimli Ülkemizde olmayan agacın Dalından yapılır . Yüksek derece Atesle Isıtılıp dayanıklılıgı artırılır.

Agogo:Birbirine metal bir çubukla bağlanmış iki yada 3 içi boş koniden oluşan agogo, tahta yada metal bir çubukla çalınan bir tür ritim aletidir.Metal agogonun yanı sıra Afrikaya özgü Kestaneden de yapılmaktadır. Salsa müziği yanı sıra birçok samba ve küba kökenli müzikte de sıklıkla kullanılmaktadır. Capoeira Angola orkestraların vazgeçilmez ritim aletleri arasındadır. Tahta bir çubukla vurulduğunda tok ve yankılı, metal çubukla vurulduğunda tiz metalik bir ses çıkartır. Metal çubuk kullanımı tahta çubuk kullanımına göre daha az yaygındır .

Arame: Berimbauyu geren Krom kaplı Çelik Teldir.Berimbauda Genelde Araba Lastiklerinin icindeki teli cıkartarak zımparalayıp kullanılır..

 

ensturman11