Enstrumanlar

berimbau

Berimbau;

Capoeiran Savaş Sanatının ayrılmaz Bir Parçasıdır, Orjinal Berimbau BİRİBA isimli Ülkemizde bulunmayan bir ağacın dallarından yapılır .

Bütün bir Berimbau 9 Parçadan oluşur . Bu parçalar 1. Biriba ağacından yapılmış Verga 2. Arame isimli Tel , 3. telin ucuna takılan ip , 4. Telin vergaya zarar vermesini önlemek için ucuna takılan Deri , 5. Cabaça isimli SuKabağı , 6.yine Biriba ağacından yapılmış tele vuruş yapmak için kullanılan Bequeta isimli Çubuk , 7. Notaları vermeye yarayan Dobrao isimli Taş , 8. Caxixi isimli Boncuklu Sepet 9. Deriyi vergaya sabitlemek için kullanılan Çividir.

Berimbau 3 Çeşittir.

1. Berimbau Viola = ince ses verir Berimbauların Enküçügüdür, Orkestrada solo Yapılır.

2.Berimbau Medio = Berimbauların Ortancasıdır , Cabaça yukarıdan aşagı basık değil , Tam Tersine yukarıdan aşağı cıkıntılıdır. yanı yumurta şeklindedir.

3.Berimbau Gunga = Berimbauların En Büyügüdür,Cabaça oldukça büyüktür Bas sesi verir. Genelde Orkestrada Berimbau Gungayı kullanan Şarkıları okur.

Berimbauda en önemli olan şey VERGA denilen gövdesi,ağaç dalıdır. Orjinal bir verga BİRİBA Ağacından yapılır . Bu ağaç Ülkemizde yoktur .

Biribanın orjinal oldugu nasıl anlaşılır?

Biriba uzun düz dalları olan çok sert ve koyu renkli bir agactır. orjinal biribadan yapılmış bir Berimbauyu kurarken bile tek kişi zorlanabilir.kapalı bir ortamda çalındıgında şiddetli ses verir . ses tonu şiddetli olmasına ramen gayet yumuşaktır.Roda içerisinde diğer ensturmanların sesi arasında kaybolmaz kendini belli ettirir… Orjinal diye satılan gercekte Biriba olmayan agac ise Beyaz ile Sarının karışımı açık bir renkte ve cok sert olmayan bir agaçtır. tek kişi bu agactan yapılmış Berimbauyu kurarken hiç zorlanmaz. rahat şekilde kurabilir. Çalındıgı zaman şiddetli bir ses vermez , Roda içinde diğer ensturmanların sesi arasında sesi kaybolur.

atabaque

ATABAQUE;

Capoeira Savaş Sanatının vazgecilmez bir Ensturmanıdır.Afrika kökenli, koni şeklinde bir davuldur.Orjinal Atabaque JACARANDA Ağacından üretilir.ve deri olarak genellikle inek derisi kullanılır.Başka ağactan üretilen Atabaque hiçbir sekilde orjinal sesi vermez.( Davul yerine Teneke Çalmak  gibidir. )

pandeiro

PANDEIRO;

Doğu Afrika kökenlidir. Samba müziklerinde sıklıkla kullanılır. Capoeira Müziklerinde önemli bir yeri vardır. Tambourine olarak da bilinmektedir. Vurmalı çalınmak yerine elle sallanan tipleride bulunmaktadır. Bunlar ‘Pandeirola’ olarak adlandırılmaktadır. 

AGOGO

Agogo ;

Birbirine metal bir çubukla bağlanmış iki yada 3 içi boş koniden oluşan agogo, tahta yada metal bir çubukla çalınan bir tür ritim aletidir.Metal agogonun yanı sıra Afrikaya özgü Kestaneden de yapılmaktadır. Salsa müziği yanı sıra birçok samba ve küba kökenli müzikte de sıklıkla kullanılmaktadır. Capoeira Angola orkestraların vazgeçilmez ritim aletleri arasındadır. Tahta bir çubukla vurulduğunda tok ve yankılı, metal çubukla vurulduğunda tiz metalik bir ses çıkartır. Metal çubuk kullanımı tahta çubuk kullanımına göre daha az yaygındır

recoreco

RECO RECO ;

Bambu ya da Demirden yapılmış Afrika orijinli bir müzik aletidir. Bir çubuk vasıtasıyla vurularak ve sürtülerek çalınır. Capoeira Angola Müziklerinde önemli bir yeri vardır…