Stiller

Angola, Regional ve Senzala olmak üzere üç genel tarzı vardır. Bunların dışında berimbaudan çıkan belli ritimlere göre oynanan oyunlar vardır: banguela, luna, muidinho gibi.

Angola

Yavaş bir ritimle yere yakın oynanır. Amaç kurnazlık ve çeviklikle rakibi alt etmektir. İlk capoeira örneklerine daha yakın olduğu varsayılır. Bu oyunun zorluğundan dolayı Mestrelerin (Ustalarin) oyunu da denmektedir. Müzik yavaş başlar ve oyunda buna bağlı olarak yavaştır. Angola oyunları uzun sürer ve bu süre içerisinde müzik hızlanır. Müzikle birlikte oyun da hızlanır. Müziğin ritmi ve şarkının sözleri oyunun karakterini etkiler. Yavaştan hızlıya doğru giden sadece bedenin değil aklında sınırlarının zorlandığı, mandinga adı verilen kandırma, kurnazlık oyunlarının bulunduğu zengin bir tarzdır. Ayrıca en zengin orkestra angolada bulunur.

Capoeira de Rua

Capoeira De Rua Stili Türkçe anlamı SOKAK CAPOEIRASI dır,Capoeira Savas Sanatının yasaklandıgı 1890 lı yıllarda Rio de Janerio’da ki Köleler Tarafından çıkarılmıştır . Fakat Bu Sitilin gelisimi Bahia Devletinin Salvador Şehrinde tamamlanmıştır . Salvadordaki Capoeira Okullarının %90 nı Capoeira de Rua sitili ile eğitim vermektedir. Capoeira de Rua sitili Akrobasiden cok , dayanıklılık esneklik ve güc antremanlarına önem verir.Antreman Akısı son derece siddetlidir.Capoeira Savaş sanatının Temel taşı olan GINGA bu sitilde çok farklıdır. Bu sitil tamamen Dövüş üzerine geliştirildiği icin Gingada kollar yukarda, dirsekler yere paralel olacak şekilde kalkık ve eller sıkılmamıs yumruk şekilde kapalıdır. bunun amacı kafayı tam anlamı ile koruma altına almaktır.Jiu Jitsu karişımı olan bu stil yavaştan hızlıya doğru giden ve tam temaslı vuruşlarla yapılır .Oyun içerisinde cok fazla Akrobasi yapılmaz ,Bunun nedeni ise insanın akrobasi yaptığı an en zayıf ve korumasız anıdır,yani Rakibin vuruş yapacagı EN MUSAIT ANDIR. Capoeira de Rua sitilinde cok fazla yere yakın oynanmaz, ve bu sitilde dirsek kafa ve diz vuruşları diger capoeira sitillerine göre çok fazladır.Capoeira de Rua sitilinde Roda icerisinde Mestre ile ögrenciler arasında bir fark yoktur,Yani roda icerinde ögrenci Mestreye fullcontaklı bir vurus yapabilir,fakat bu durumun dogurdugu bir sonuç vardır . Mestrenin ögrencilerine ,Mestreye vurus yapan kişiye karşı meydan okuma hakkı tanınır, eğer Mestreye vurus yapan kisi bu meydan okumayı kabul ederse Sehrin Meydanında Roda icerisinde bu kişi Mestrenin meydan okuyan ögrencileri ile mücadeleye tutulur, Bu mücadelede KURAL YOKTUR. ve ölümcül sonuclar dogurabilir. Eğer mestreye vurus yapan kişi bu Meydan okumayı kabul etmez ise Bütün Capoeira Grupları tarafından dışlanır, hiçbir Capoeıra egıtım okulu bu kişiyi ögrenci olarak kabul etmez,Cünkü bu kişinin yaptıgı YIGITLIK DEGIL,SON DERECE BUYUK BIR SAYGISIZLIKTIR … DÖVÜS UZERINE KURULAN CAPOEIRA DE RUA SITILI ,CAPOEIRAYI DANS OLARAK DEGERLENDIRMEYI SIDDETLI SEKILDE KINAMAKTADIR.Capoeira de Rua sitili üzerinde kendini gelistirenler Brezilyada ve Amerikada yapılan MMA (Mix Martel Art) musabakalarına katılmaktadır. CAPOEIRA DE RUA stili Türkiyede sadece A.C.LEI AUREA EGITIM AKADEMISI TARAFINDAN OGRETILMEKTEDIR …

Regional

Mestre Bimba trafından geliştirilen Capoeira sitilidir. Angola sitilinin dövüş tekniklerinde yetersiz kaldığını düşünerek Capoeira nın dövüş tekniklerine ağırlık vererek jinga tekniğinden en sert tekniklerine kadar değiştirmiştir. Ayrıca gelistirdiği sequensa teknikleri ile öğrencilerin çok daha çabuk mezun olmalarını sağlamıştır. Regional dövüş teknikleri üzerine kurulmuştur ve akrobatik öğeler içermez, oldukça serttir.

Birçok Mestre Bimba’yı ve sitilini eleştirmiş, Sitilinin capoeiranın ruhuna aykırı olduğunu savunmuş ve şiddetle karşı çıkmıştır. Bunun üzerine M. Bimba bütün Mestrelere meydan okur ve müsabakaya çağırır. Gönüllü olan üç mestreden en fazla dayananı sadece 70 saniye ayakta kalabilmiştir…

bimbaMestre Bimba

Senzala

Bu sitil Mestre Bimba’nın eleştirilerine karşı ve bu eleştirilerinde haklı çıkmasından sonra capoeiranın eski halini koruyarak pekçok mestre tarafından geliştirilen Regional ve Angola sitilini birleştiren, bu günün modern capoeira’sı olarak nitelenen ve bu gün en fazla uygulanan capoeira sitilinden biri olmaktadır. Fakat ne yazıkki çok fazla Mestre Bimba’nın Regional sitili ile karıştırılmaktadır.

Banguela

Bu sitilde Regional sitilinin bir oyunudur darbe ve vuruşlardan ziyade iki kişinin uyumu içinde uygulanır dövüş teknikleri kullanılsada dövüşten uzaktır. Amaç dövüşten çok strateji ve uyumdur. vücutla yapılan dama yada satranç gibi düşünülebilir.

Luna

İki capoeiristanında tüm yeteneklerini gösterebildiği karşılıklı tekniksel ve acrobatik kapışmanın yapıldığı, birinin yaptığı hareketi diğerinde yapmaya çalıştığı oyun stilidir ve bu oyunu sadece formado – Graduado (Mezun) veya daha üst seviyeye sahip capoeiristalar oynayabilir.

Miudinho

Mestre suassunanın yarattığı capoeristaların oyun oynama becerilerini sergilediği çok yakın oynanan bir oyundur

Maculelê ve Samba de Roda

Maculelê ve Samba de Roda aslında doğrudan capoeira olmayıp zamanla capoeiraya eklenip onun bir parçası olmuş danslardır. Maculelê, capoeira çemberinin (“Roda”- Hoda diye okunur) içinde aslen facâo adı verilen bıçaklarla ama genellikle sopalarla yapılan bir çeşit eşli danstır. Çemberin sambası şeklinde çevrilebilecek olan samba de roda ise Brezilya’lıları samba dansının capoeiradan sonra yapılan ve yine eşli olarak Çemberin içinde oynanan bir çeşididir. Dövüşün bittiğini ve artık beraber dans edip eğlenme zamanı geldiğini belirtir. Özellikle capoeira felsefesindeki kardeşlik ve anlayışın göstergesidir.

maculele