Capoeira Jogo de Luta

Associação de Capoeira Jogo de Luta

 

Associação de Capoeira JOGO DE LUTA  : ANGOLA ve CAPOEIRA DE RUA  Stillerinde Eğitim veren Uluslararası Capoeira Akademisidir. Brezilya Capoeira Federasyonunun Corda Sistemini Kullanmaktadır…

CAPOEIRA DE RUA : Capoeira De Rua Stili Türkçe anlamı Sokak Capoeirasıdır, Bu Sitil Brezilyada genelde capoeira gruplarının birbirlerine meydan okumaları için sokakta kurdukları Roda larda yapılmaktadır , Jiu Jitsu karişımı olan bu stil yavaştan hızlıya doğru giden ve tam temaslı vuruşlarla yapılır . Genelde Bahia sokaklarında parasına yapılan karşılaşmalardır.Bu sitil diger Capoeira sitillerine oranla daha sert ve siddetli antreman akısına sahiptir.Akrobasiden cok dayanıklılık esneklik ve güc antremanlarına önem verir… CAPOEIRA DE RUA stili Türkiyede sadece JOGO DE LUTA AKADEMISI TARAFINDAN OGRETILMEKTEDIR …

NOT : Associação de Capoeira JOGO DE LUTA , TÜRKİYE DANS FEDERASYONU İLE HİÇBİR BAĞLANTISI YOKTUR.

Jogo de Luta  Akademisi egitim sistemine göre Brezilya’dan gelen Hocalarımız ile yılda 1 defa WORKSHOP ve 1 defa BATIZADO yapılır. Senede 1 defa yapılan Batizado ya katılan ögrenciler ,her batizado da 1 derece ilerleyebilir, yani 1. Corda’daki bir öğrenci nekadar iyi olursa olsun katıldığı batizado da başarı sağlayabilirse 2. cordaya yükselir , 3. veya daha üst Cordaya geçemez. Batizadoya katılmayan öğrenciler ise Corda değiştiremezler . bir sonraki Batizadoya kadar aynı Corda da kalırlar. ve 5 Yıl batizadoya katılmayıp bir sonraki Batizadosuna 5 yıl sonrada girseler bile 1 Corda ilerler , daha üst corda alamazlar.Kesinlikle Batizado ve Workshoplara Katılmayan kişiler Corda ve Sertifika alamazlar .

Associação de Capoeira JOGO DE LUTA  Eğitim Akademisinde KURALLAR KESINDIR .

– KURALLAR –

1.Grubumuz içerisinde Her üst Corda , alt Corda Capoeiristalardan Sorumludur..

2.Alt Corda üst Cordaya Herhangi bir şekilde saygısızlık ve disiplinsizlikte bulunursa ya 2 yıl Corda alamama cezası verilir ya da gruptan atılır.

3.Üst Corda kendisinden alt Cordaya Şahsi olarak problem çıkartıp ezmeye çalışır ise 3 yıl Corda alamaz ve Cordası 1 derece indirilir ya da Gruptan çıkartılır.

4.Üst Cordanın görevi salon ve grup içerisinde disiplini sağlamak kendinden alt Cordalara yardımcı olmak,onları korumak ve Baş Eğitmen gelene kadar Sporcular arasındaki uyumu sağlamaktır.Bunu yapamayan veya yapmayan Corda Sahibi 3 yıl corda alamama ve 1 derece Corda geriye gitme Cezası ile cezalandırılır.

5.Alt Cordaların Görevi Kendinden Üst Cordalara Saygı göstererek Disiplinli şekilde eğitimlere katılıp kendisini geliştirmektir.

6.Kendisinden üst corda gelene kadar salona erken girip kendi başına çalışma yapan sporcular ise 1 yıl Corda alamama cezasi verilir.

7.Baş eğitmen gelmeden Salonda çalışma yaparken sakatlanan sporculardan o an salondaki en üst Corda sorumludur . ve bu şekilde bi sakatlanma olursa Üst Corda Sahibinin Cordasi alınır veya Gruptan Çıkartılır.

8.Spor Salonunda unutulan eşyalardan kimse sorumlu değildir.

9.Spor Salonunu pis kullanan , ensturmanlara ve diğer malzemelere bilerek zarar veren sporcu Gruptan Çıkartılır.

10.Antreman akışına karışan Bilmişlik taslayan sporcu Gruptan Çıkartılır.

11.Spor salonu içerisinde Küfürlü ve Argo konuşan Gruptan Çıkartılır.

12.Estagiario Corda ve Üzeri Cordalar Tişortlarına APELIDO’sunu yazabilir.

13.Tişortün üzerine Apelidosunu Yazdıran ALUNOLAR Gruptan çıkartılır.

14.Başka Capoeira Gruplarına sataşan , argo kullanan , olumsuz bir davranışta bulunan Gruptan çıkartılır.

15.Ülke Temsilcilerinden habersiz video ve fotograf paylaşan Gruptan çıkartılır.

16.Grubun kendi logosunda değişiklik yapan ,Gruptan çıkartılır.

17.Grubun logosu hariç başka grubların logosunu kullanan Gruptan çıkartılır.

18.Baş eğitmene Saygısızlık yapan Gruptan çıkartılır.

19.Baş Eğitmenden habersiz Gösteri ve organizasyonlara katılan Gruptan çıkartılır.

20.Batizadolarda 3. corda ve Üstü ,tek tek sınava tutulur.Başarılı olanlar bir üst cordaya geçebilir.

UNUTMAYIN BAŞARI DİSİPLİNLE BAŞLAR , DİSİPLİNLE DEVAM EDER …