Corda Sistema

Sistema de Graduação pelo Associaçao de Capoeira Jogo de Luta

Uluslararasi Jogo de Luta Capoeira Derneği Seviye Sistemi

sistema_mataum

JOGO DE LUTA Capoeira Derneği Sistemine göre Brezilya’dan gelen Hocalarımız ile yılda 1 defa WORKSHOP ve 1 defa BATIZADO yapılır. Senede 1 defa yapılan Batizado ya katılan ögrenciler ,her batizado da 1 derece ilerleyebilir, yani 1. Corda’daki bir öğrenci nekadar iyi olursa olsun katıldığı batizado da başarı sağlayabilirse 2. cordaya yükselir , 3. veya daha üst Cordaya geçemez. Batizadoya katılmayan öğrenciler ise Corda değiştiremezler . bir sonraki Batizadoya kadar aynı Corda da kalırlar. ve 5 Yıl batizadoya katılmayıp bir sonraki Batizadosuna 5 yıl sonrada girseler bile 1 Corda ilerler , daha üst corda alamazlar.Kesinlikle Batizado ve Workshoplara Katılmayan kişiler Corda ve Sertifika alamazlar .

JOGO DE LUTA Capoeira Derneği eğitim akademisinde Eğitmenlik yapacak kişiler en aşagı 4 senelik capoeirista olup enaz ESTAGIARIO RÜTBESİNE sahip olması Ve bütün ensturmanları kullanıp en az 50 şarkı bilmesi gerekmektedir. Aynı Ülke içerisinde İL TEMSİLCİSİ olacak kişilerde 3 yıl ESTAGIARIO RÜTBESİNDE  beklemesi Ve bütün ensturmanları kullanıp en az 50 şarkı bilmesi gerekmektedir.

Associacao Capoeira JOGO DE LUTA   Eğitim Akademiside KURALLAR KESINDIR .

–Associacao de Capoeira Jogo de Luta  KURALLARI–

1.Grubumuz içerisinde Her üst Corda kendisinden alt Cordaların Hocasıdır.

2.Alt Corda üst Cordaya Herhangi bir şekilde saygısızlık ve disiplinsizlikte bulunursa ya 3 yıl Corda alamama cezası verilir ya da gruptan atılır.

3.Üst Corda kendisinden alt Cordaya Şahsi olarak problem çıkartıp ezmeye çalışır ise 3 yıl Corda alamaz ve Cordası 1 derece indirilir ya da Gruptan çıkartılır.

4.Üst Cordanın görevi salon ve grup içerisinde disiplini sağlamak kendinden alt Cordalara yardımcı olmak,onları korumak ve Baş Eğitmen gelene kadar Sporcular arasındaki uyumu sağlamaktır.Bunu yapamayan veya yapmayan Corda Sahibi 3 yıl corda alamama ve 1 derece Corda geriye gitme Cezası ile cezalandırılır.

5.Alt Cordaların Görevi Kendinden Üst Cordalara Saygı göstererek Disiplinli şekilde eğitimlere katılıp kendisini geliştirmektir.

6.Kendisinden üst corda gelene kadar salona erken girip kendi başına çalışma yapan sporcular ise 1 yıl Corda alamama cezasi verilir.

7.Baş eğitmen gelmeden Salonda çalışma yaparken sakatlanan sporculardan o an salondaki en üst Corda sorumludur . ve bu şekilde bi sakatlanma olursa Üst Corda Sahibinin Cordasi alınır ve Gruptan Çıkartılır.

8.Spor Salonunda unutulan eşyalardan kimse sorumlu değildir.

9.Spor Salonunu pis kullanan , ensturmanlara ve diğer malzemelere bilerek zarar veren sporcu Gruptan Çıkartılır.

10.Antreman akışına karışan Bilmişlik taslayan sporcu Gruptan Çıkartılır.

11.Spor salonu içerisinde Küfürlü ve Argo konuşan Gruptan Çıkartılır.

UNUTMAYIN BAŞARI DİSİPLİNLE BAŞLAR , DİSİPLİNLE DEVAM EDER …

Associacao de Capoeira JOGO DE LUTA