Brasilian Jiu Jitsu

BREZILYA JIU- JUTSU’SU (BJJ)

BJJ’deki teknikler; eğiticiler, okullar, ekoller ve ülkeler gibi birçok katkıda bulunanlar tarafından çeşitlendirilmiştir.

Burada açıklanan teknikler; yaygın olarak kullanılan ve adından sıkça bahsedilen bazı uygulamaların, Türkçe dilini kullananlar tarafından kolayca incelenmesi için verilmiştir. Tekniklerden sadece genel bir fikir verecek şekilde bahsedilmiştir, uygulamanın bu sporun eğitimini veren kişilerin kontrol ve gözetiminde yapılması gerekmektedir.

A. TEMEL TUTUŞ POZİSYONLARI: BJJ maçlarında görülen temel pozisyonlar (judoda tutuş olarak bilinen), rakibi kontrol almaya yönelik tekniklerdir:

1. Gard (guard), 2. Binme (mount), 3. Kaplumbağa (turtle).

1. GARD (guard) : Rakibin bacaklarla kontrol edilmesidir. Rakibin kontrol edilmesi “garda çekmek” (pulling the guard) rakibin kontrolünün geçilmesi “gardı geçmek” (passing the guard)olarak isimlendirilir. Yaygın olarak kullanılan bir gard tekniği; kelebek gard (butterfly guard), farklı bir örnek olarak aşağıda gösterilmiştir…

Kelebek

2. BINME (mount) : Rakibin yüzüne bakacak şekilde üzerine (karın bölgesine ) oturmak veya dizle, göğüsle bastırarak rakibi yerde tutmak veya sırtına binerek bacak ve kollarla sarmaktır.

3. KAPLUMBAGA :Rakibi kontrol için kullanılan diğer bir BJJ pozisyonudur.

B. KIRMA TEKNiKLERi

KIMURA (Cift bilek kilidi)

Ciftbilekkilidi

OMAPLATA (Omuz kilidi): Kimura’da bileklerle yapılan kırış omaplata’da bacak yardımı ile yapılır.

Omuzkilidi1Omuzkilidi2Omuzkilidi3

İki elinizle kontrol altına aldığınız rakibin sol kolunun üzerine sağ bacağınızı atarak rakibin sol omzunun üzerinden doğrularak yere oturun.

UCAN KiLiT (Flying armbar): Atma tekniği kullanılarak yapılan bir kırıştır. Rakibin sağ koltuk altına dizinizi dayayarak rakibi ağırlığınızla yere çekin ve kol kilidini uygulayın.

Ucankilit2Ucankilit1

Ucankilit3

BACAK KiLiDi/DiZ BLOKU (legbar/kneeebar):Sizi garda çekmek isteyen rakibinizin sağ bacağını kontrol ederek bacaklarının arasından geçin ve sertçe karın boşluğuna oturun, solunuza doğru kayarak sağ bacağına dizine baskı yapacak şekilde kilit uygulayın.

Dizbloku1Dizbloku2Dizbloku3

Dizbloku4

TOPUK CENGELI (Heel hook):

Topukcengeli1 Topukcengeli2

Farkli; bir uygulama (topuk Cengeli):

Bilek kilidi (Leg lock):

Topukcengeli

Ayak kilidi (Leg lock):

C. BOGMA TEKNiKLERi:

ARKADAN BOGMA (Rear Naked Choke): Beyne giden kan dolaşımını baskılayarak rakibi bayıltmayı amaçlar.

Atardamarbogma

UCGEN BOGMA (Triangle Choke): Gardınız geçmeye çalışan rakibe uygulanır, rakibin boğulmasında kendi kolunun baskısından istifade edilir.

Ucgenbogma

GiYOTiN BOGMA (Guillotine choke): Genellikle belden aşağıya dalan rakibe uygulanır.

Giyotin

BOGA YILANI BOGMA (Anaconda Choke):Rakibin kendi kolunun baskısından istifade edilir.

Bogayilanibogma

D. ATMA TEKNİKLERİ.E.DİĞER TEKNİKLER:1.YER TEKNİKLERİ:

MAKAS ÇEVİRME (Scissor Sweep): Garda çekilen rakibe üstünlük sağlamak için uygulanan yer tekniğidir. Sıkça rastlanan Makas Atışı ile isim benzerliği olmasına rağmen farklı bir tekniktir.

MAKAS ATIŞI (Scissor Throw): Judo’da müsabakalarda uygulanmayan “Kani Basami”, Sambo’da “???????” (nojnitsı:makas) olarak bilinen atış tekniğidir.

Rakibi kontrol için kullanılan diğer bir BJJ pozisyonudur.

Makas1 Makas2

Jiu Jitsu Techniques