Mestre João Pequeno

Mestre João Pequeno ( João Pereira dos Santos )

( 27 aralık 1917 – 9 aralık 2011)

mestrepequeno01

Gercek adı João Pereira dos Santos olan Mestre João Pequeno 27 Aralık 1917 yılında dogmustur. João Pequeno Brezilya Savaş Sanatı olan Capoeira çevrelerince biliniyordu.O Mestre Juvêncio öğrencisi olarak Capoeira hayatına başladı..daha sonra Capoeira Angola sitilinin babası olarak bilinen Mestre Pastinha nın öğrencisi olmustur.

Mestre João Pequeno ve Mestre João Grande Mestre Pastinhanın en iyi iki ögrencisi onuruna sahiptir.

Capoeira Angola Sitilinin Babası olan Mestre Pastinha bu iki ögrencisi hakkında şu şekilde söz etmiştir ( Onlar Geleceğin çok önemli capoeira ustaları olacaklardır . Benimle beraber çok çalıştılar . Onlar gerçek ustalar olacaktır . Bildiğim herşeyi onlara öğrettim.Onların geleceği ile ilgili büyük umutlarım var … )

1970 lerde yaşanan petrol krizi nedeni ile Capoeira ustaları bu sanatı uygulamaya devam etmek için büyük zorluklarla karşı karşıya kaldılar. bu krizin nedeni ile insanlar yoksulluktan ve açlıktan ölüyorlardı.Hayatta kalmayı basaranlar ise daha iyi kosullarda yasamak umudu ile baska ülkelere göc etmek zorunda kaldılar. Böylece bircok capoeira okulu kapanmak zorunda kaldı.

1981 yılında Büyük Usta Mestre Pastinha nın ölümü ile Capoeira akademisi olan ( Centro Esportivo de Capoeira Angola ) kapandı.Mestre Pastinha nın ölümü geniş kapsamlı etki gösterdi. Hatta Mestre João Grande bir zaman için capoeira çalısmalarını bıraktı.Bu zor şartlara ragmen Mestre João Pequeno , Mestre Pastinha nın okulunu hayatta tutmak için çalışmalar yaptı.

2 Mayıs 1982 tarihinde,Mestre João Pequeno , Mestre Pastinha’nın egitim sistemini devam ettirmek için ( Academia de João Pequeno de Pastinha ) Capoeira Angola Akedemisini kurdu . ve Ustası Mestre Pastinha nın Sitilini devam ettirmeye başladı. ve onun eski arkadası , Capoeira kardesi Mestre João Grande ise Amerika Birleşik Devletlerinde Capoeira Angola Akademisini kurarak aynı şeyi yapmıştır.

Mestre João Pequeno hayatını Mestre Pastinha’nın Capoeira Angola sitilini ögretmeye adamıs ve bugun kendi baslarına tanınmıs Cok sayıda Mestreler Mezun etmistir.

Mestre João Pequeno 93 yaşında, 9 Aralık 2011 günü vefat etti.

Suan Mestre João Pequen’nun sitilini Ögrencisi Olan Mestre Beto Mansinho FORTE DA CAPOEIRA Angola Akademileri Toplulugunda devam ettirmektedir…

mestreJoaopequeno2

pastinha

MSTRE