capoeira rehber

Capoeira Hakkında Bilmedikleriniz ya da Yanlıs bildikleriniz.

BILMENIZ GEREKENLER

( Bu Sayfadaki Bilgiler Alıntı Değildir , Son 5 yılda Brezilyada yapılan araştırmalar ve 100 ün üstende Mestre ile yüzyüze görüşülerek edinilmiş Orjinal bilgilerdir )

Capoeirada CORDA

Corda; Capoeira da seviye belirlemek için kullanılan kuşak olarak düşünebiliriz. Ama KUŞAK DEĞİLDİR. Türkçe anlamı HALAT’tır. Kölelerin oluşturdukları bir Savaş Sanatı olduğundan dolayı Seviye belirlemede Kuşak yerine Corda denilen Renkli Halatlar kullanılmıştır. Gelelim Gerçek konumuza Bu CORDA lar NASIL ALINIR. Corda ; Senede 1 defa En büyük usta (Mestre) tarafından yapılan ortalama 3 gün süren BATIZADO isimli tören ile verilir. Bu tören bir eğitim ve eğlence havasında olduğu gibi sporcular tek tek sınava da tutulabilir. Ve hak edenler senede bir , bir üst Corda yi kazanabilirler. Ve Asıl Konumuza gelelim. BATIZADO Törenlerini KİMLER YAPABILIR? Batizado Törenini gerçek anlamda sadece Mestre ler , Contra Mestreler ve Professor ler Yapabilir. Fakat Professor lerin yaptığı Batizado da Gözlemci görevinde Başka gruptan Mestre veya C.mestre bulunması zorunludur. Yoksa Corda Geçersizdir. C.Mestre Dünyanın heryerinde Batizado yapma ve Corda verme yetkisi vardır . Bu şartlar dışında verilen Corda ların hiçbir geçerliliği yoktur. Capoeira ile de alakası yoktur . Saygılarımla Professor Tigre Branco 

 

Capoeira Regional

Regional ;kelime Anlamı BÖLGESEL demektir . Capoeira Savas Sanatını incelemeden yapmaya calısan kisiler Capoeira Regional sitilini bir bütün olarak algılamaktadırlar. Capoeira Regional ,Bölgesel Capoeira anlamına gelip , her bölgenin , her Mestre ve Akademilerin kendine has stilleridir. yani Dünya üzerinde belki Binlerce Capoeira Regional stili vardır .ve Bunların calısma özellikleri birbirinden farklılık gösterir. kimi regional akademiler tam temaslı vuruş yaparken kimi cok fazla sert oynamazlar.ve Her Regional Akademinin Roda da kullandıkları Berimbau ritimleri bile farklılık göstere bilmektedir ,eğerki Capoeira Regional bir bütün olsaydı , bütün gruplar , bütün akademiler aynı Corda sistemini kullanırlardı , teknikleri ve teknik isimlerini aynı olması gerekiyordu , ( Karate Shotokan veya Karate Kyokushin de oldugu gibi ) . Saygılarımla Professor Tigre Branco 

 

Capoeira de Rua

Rua ; Türkce anlamı SOKAK tır. Yani Sokak Capoeirası anlamına gelmektedir , Ana bölgesi Dünya üzerinde Capoeiranın kalbi olan Salvador / Bahia / Brezilyadır . Capoeiranın yasaklandıgı dönemlerde insanların örgütlenmesini önlemek amacı ile kapalı yerlerde toplanmaları yasaklanmıstı . Mestreler spor salonları gibi kapalı yerlerde antremanlar yapamıyorlardı. böylece antremanları sokak gibi tarla gibi acık alanlarda kücük gruplar halinde yapmaya başladılar.Capoeira de Rua sistemi savaş dönemlerinde geliştirildigi icin mantıgında yok etme yatar . sistemin temeli; kafa ,diz ,dirsekli tam vuruşlu ve son derece serttir,Salvadorun sehir merkezi Pelourinho da 24 saat aralıksız RODA yapılmaktadır . Bu Rodalar o kadar siddetli ki ölüm ile sonuçlananlar ve bazen de polis tarafından vurulanlar olmuştur .Salvadorda Mestrelerin söyle bir sözleri vardır. Capoeiranın Aşkı Capoeira Angoladır , Düşmanın korkulu Rüyası ise Capoera de Rua dır .Dünyada Capoeira için Salvador / Bahia yı egitim amaclı ziyaret eden sporcuların cogu kendi sitillerini bırakıp Bu sitile gecmislerdir . Bende Bunlardan biriyim Saygılarımla Professor Tigre Branco 

 

Capoeira Nedir? Dans mıdır?

Capoeira; Kesinlikle bir DANS DEGILDIR … Afrika kıtasından Güney Amerika Kıtasına köle olarak getirilen insanların oluşturdukları bir Savaş Sanatıdır.Fakat günümüzde bir spor dalı haline gelmiştir.

Peki Neden Capoeira Dansı deniliyor?

Şuan Dünya da Orjinal ensturmanları eşliğinde Şarkı okunarak Canlı müzikle Yapılan tek spor Capoeiradır.Capoeira yumruk tekme ve Diz Dirsek Kafa Vuruşları ile yapılan bir Dövüş Sporudur. Siz Yumrukla ve Tekme ile yapılan bir Dans Gördünüz mü ? 🙂 aynı zamanda Capoeira Dünyada Ellik Dişlik gibi korumalıkların kullanılmadığı tek Dövüş Sanatıdır . Capoeiranın müzik eşliğinde yapılması ve içerisinde çok fazla akrobatik hareketlerin bulunması, insanları bu spora Dans gözüyle bakmasına neden oluyor Capoeira müzikleri sporculara öyle bir ilham veriyorki saatlerce antreman yapan sporcu yoruldugunu fark bile etmiyor.( Bu durumu Osmanlıdaki Mehter Marşları ile değerlendirebiliriz.Osmanlı Orduları Mehter Marşlarından aldıgı ilhamla kilometrelerce yürüyerek gidebilmekte ve o yorgunlukla savaşları kazanabilmekteydi …) Ne yaptıgını bilmeyen ya da bilipte kücük cıkarlar ugruna Capoeira adı ile Dans federasyonuyla çalışan kişilerde bu eşi benzeri olmayan SAVAŞ SANATINA ,insanların Dans gözüyle bakmasının nedenlerinden biridir.

Peki Neden Capoeira bir Savaş Sanatı ?

Capoeira Köle bir toplumun özgürlüklerini kazanmak için oluşturdukları bir sistemdir . yanı Capoeira Spor için oluşturulmamıştır . Köleler özgürlüklerini kazanmak için girecegi savaşa kendilerini hazırlamak maksatı ile oluşturdukları bir sistemdir ve Sopa , Bıcak , Kasatura , Ateş gibi maddeler Capoeira içinde Profesyonelce kullanılmaktadır … yani Capoeiranın dünyaya gelmesinin sebebi SAVASI KAZANMAKTIR. bu nedenden dolayı Capoeira bir Savaş Sanatıdır.

fakat Türkiyede ne yaptıgını bilmeyen ya da bilipte kücük cıkarlar ugruna Capoeira adı ile Dans federasyonu ile çalışan kişilerde bulunmaktadır ..Saygılarımla Professor Tigre Branco 

 

Capoeira Angola

Capoeira Angola; Capoeiranın en eski stilidir. Temeli Afrikaya dayanır .Dünya üzerindeki Merkezi SALVADOR / BAHIA / BREZILYA dır. Salvadorda Capoeira Angola Okulları toplulugu olan FORTE DA CAPOEIRA kompleksi bulunmaktadır bu komplekste 8 Capoeira Angola okulu içiçedir.Turistlerin Gözde yeridir.

Bilinen en eski Mestresi Pastinha dır . Capoeira Angolada Corda sistemi ve Beyaz Abada (capoeira pantolonu) kullanılmaz.fakat değişen çagın şartları ve Capoeira Angolanın unutulmaması , daha ileri gelişimini sağlamak amaclı olarak günümüzde Angola Akademilerinin cogu Corda Sistemi ve Abada kullanmaktadırlar.

Capoeira Angola rakibe çok yakın oynanır,bu neden den dolayı tehlike bir okadar da fazlalaşır. Capoeira Angola sitili yapan insanlar son derece kıvrak zekaya sahiplerdir.Rakiplerine öyle bir oyunlar yaparlarki rakibin eli ayağı sanki kitlenir kalır. son derece esnek hareketleri var dır .bir okadarda tehlikelidir,eski dönemlerde Capoeira Angola normal giysilerle yapıldıgı için ayaklarında ayakkabı vardır ve ayakkabılarının içinde USTURA , BICAK gibi delici kesici aletler tasımaktadırlar.

Capoeira Angola genel geçer değişmez kurallara sahiptir, bu kurallar bütün Capoeira Angola grup ve akademilerinde aynıdır ve değişmez.

Capoeira Angola bir tutkudur,Aşktır.Capoeira Angola Müziğine kendini kaptıran kişi bir daha bundan vazgeçemez.son derece ilham ve cesaret verici müzikleri vardır.Capoeira Savaş Sanatı stilleri icinde en fazla ensturmana sahip sitilidir. 3 Berimbau birden kullanılır .(Berimbau Gunga , Berimbau Medıo, Berimbau Viola, Atabaque,Pandeiro,Agogo,Recoreco…)

Capoeira Angolanın temelleri Afrikadır.Afrika yerlileri Capoeira Angola yı ZEBRA ların kavgasından esinlenilerek olusturuldugu düsüncesini savunmaktadırlar.bundan dolayı eski Capoeira gruplarının cogu LOGO larında Zebra resimleri kullanmışlardır.

Avrupalı bilim adamlarının Bu sitili yapan kişilerin sağlıklarının son derece iyi olduklarını ve uzun ömür yaşadıklarının farkına varmış ve araştırmalar yapmışlardır . 70 – 80 yaşındaki mestrelerin yaptıkları hareketler izleyenleri şaşırtmaktadır. Mestre Pastinha (1889 – 1981 — 92 yasında ölmüştür) onun öğrencisi Mestre Joao Pequeno (1917 -2011 — 94 yasında ölmüstür) Mestre Joao Grande (1933 – .. 82 yaşında halen yaşamaktadır) Saygılarımla Professor Tigre Branco 

 

Daha Fazlası Eklenecektir. Bizi Takip etmeye devam ediniz…